Vårföreställning Limelight

Datum:

Tid: 18 och 19 april 18.00–20.00, 20 april 13.00–15.00

Plats: Riddarfjärdsteatern, Söder Mälarstrand 39

Varmt välkommen till Kungliga Svenska balettskolans vårföreställning Limelight.

I Limelight kommer Kungliga Svenska balettskolans elever framföra koreografier skapade av Alexandra Campbell, Antony Dowson, Thiago Silva Granato, Joseph Mazilier, Maurius Petipa, så väl som av skolans egna lärare Brendan Collins och Andrea Helander Kramesova. Här medverkar elever på Kungliga Svenska Balettskolans klassiska och samtida linjen, samt elever från vårt internationella program IDS.

Längd: cirka 120 minuter inklusive paus. Fikaförsäljning sker i pausen och intäkterna går till elevernas klasskassor.

Föreställningen spelas vid tre olika tillfällen, vid olika datum och tider. 

Biljettpriser:

250 kronor, vuxen

125 kronor, barn under 18 år

Vi ser fram emot att välkomna er till Riddarfjärdsteatern!