Föreställningen Södra Latin for future

Datum:

Tid:

Plats: Konserthuset Stockholm

Med glöd och kreativitet förvandlar hundratals ungdomar Konserthuset i Stockholm till ett konstpalats med fokus på klimatet och framtiden.

Under våren har musik- och esteteleverna på Södra Latins gymnasium skapat en livfull och inspirerande föreställning som bjuder på enastående uppvisningar av orkestrar, ensembler, sångnummer, hoppfulla dramatiseringar, projicerade skapelser och högklassiga dansuppvisningar. Redan i foajén möts vi av skulpturer och vi får möta dansare i kostymer skapade av återbruksmaterial för att sedan sköljas in i en föreställning under temat klimatpåverkan och vår kamp för en renare framtid.

Gästartister är tidigare elever från Södra Latins spetsutbildning i musik:

  • Petra Marklund
  • Alexandra Büchel
  • Fredrik Zetterström

Program och biljetter

Eventuellt överskott skänks till kampen för klimatet.