Öppet hus på Thorildsplans gymnasium

Datum:

Tid:

Plats: Drottningholmsvägen 82, Stockholm

Öppet hus är ett fantastiskt tillfälle att träffa elever och lärare på plats.

Varmt välkommen till oss den 7 december! Du får möjlighet att se på lokalerna, ställa frågor och uppleva stämningen på skolan. Vi ser så mycket fram emot att träffa er och visa er vår fantastiska verksamhet.

Tre olika informationstillfällen

Vi kommer ha tre informationstillfällen i aulan med allmän information av rektor på följande tider

  • 17.15
  • 18.15
  • 19.15

Du kan hämta biljetter till informationstillfällena i entrén från klockan 17.00.

Så minskar vi risken för smittspridning

Vi vill påminna om att vi fortfarande befinner oss i en pågående pandemi med smittspridning i regionen. Detta evenemang är inte att se som en allmän sammankomst eller offentlig tillställning, vilket gör att vi inte har krav på vaccinationsbevis, men vi kommer förstås göra vad vi kan för att minimera risken för smittspridning.

Vi kommer bland annat göra anpassningar i lokalerna genom separata in- och utgångar, genomtänka flöden och många utplacerade handspritsstationer. Det finns också många toaletter där det är möjligt att tvätta händer med tvål och vatten. Vi har också anpassat upplägget under kvällen för att försöka undvika trängsel.

Det är viktigt att du stannar hemma om du har symptom. Tänk på att hålla avstånd, framför allt om du är ovaccinerad.